1.Nie wszystkie długi przedawniają się
Często słyszy się, że wszystkie długi w Zjednoczonym Królestwie przedawniają się po sześciu latach. Jest w tym twierdzeniu trochę prawdy. Zgodnie z brytyjską Ustawą o przedawnieniu z 1980 roku, długi przedawniają się po 6 latach, jeśli wierzyciel nie pozwał Cię wcześniej do sądu lub jeśli nie ma orzeczenia sądu w sprawie Twojego długu.
Jeśli tak się stało, ignorowanie telefonów lub odrzucanie listów nie pomoże Ci w uniknięciu dalszej spłaty długu – nawet po sześciu latach będziesz musiał spłacić dług, a także koszty sądowe, grzywny i odsetki.
2. Powrót do Polski nie jest skuteczną metodą na pozbycie się długów
W wyniku wejścia w życie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego wszystkie państwa członkowskie mają prawo do ściągania długów.
W związku z tym wyjazd z kraju nie uchroni Cię przed koniecznością uregulowania zobowiązań. Co więcej, ucieczka przed zapłaceniem rachunków może zamknąć drogę do powrotu do Wielkiej Brytanii.
3. Banki mogą ściągać Twój dług automatycznie
Bank może zająć środki z Twojego konta, jeśli masz niespłacone karty kredytowe, debety lub pożyczki z banku.
Podobnie, jeśli wierzyciel zgłosił już twój dług do sądu. Ma on prawo zablokować i automatycznie pobrać pieniądze z Twojego konta bankowego, gdy tylko staniesz się dłużnikiem.
4. Za bankructwo też musisz zapłacić
Może się wydawać, że wystarczy ogłosić upadłość i położyć temu kres. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z takim rozwiązaniem wiążą się koszty.
Przeprowadzenie procedury od początku do końca kosztuje około 700 funtów. Co więcej, ogłoszenie upadłości nie spowoduje automatycznej likwidacji wszystkich zobowiązań. Część długów może zostać umorzona, ale nadal będziesz musiał spłacić resztę zobowiązań.
Otrzymasz plan spłaty zadłużenia, który uwzględni Twoją sytuację finansową i pozwoli Ci na regularne dokonywanie płatności. Ponadto, jeśli posiadasz nieruchomości lub przedmioty wartościowe, mogą one zostać zajęte na poczet spłaty zadłużenia.
Przez następne sześć lat Twoja punktacja kredytowa będzie bardzo niska, zostaniesz wpisany do ogólnokrajowego rejestru upadłości i niewypłacalności, a także będziesz musiał stawić czoła ograniczeniom finansowym, które mogą trwać nawet 15 lat.
5. Ustalenie priorytetów Twoich długów jest bardzo ważne
Istnieją dwie kategorie długów: zobowiązania o wysokim priorytecie i zobowiązania o niskim priorytecie. Hipoteka, czynsz mieszkaniowy, podatek komunalny, wydatki lub podatki to przykłady zobowiązań priorytetowych.
Przykładami niskooprocentowanych długów są kredyty konsumpcyjne, długi edukacyjne i pożyczki społecznościowe. Ustalenie priorytetów pomoże Ci określić, które z długów należy spłacić w pierwszej kolejności.
6. Konsolidacja kredytów
Kredyt konsolidacyjny może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz problemy z niskooprocentowanym zadłużeniem. Kredyt konsolidacyjny to dobry wybór, jeśli masz kilka długów, które trudno spłacić.
Kredyty konsolidacyjne są łatwiejsze do spłacenia niż kilka kredytów naraz, mają niższe raty i dłuższe okresy spłaty, co pozwala na uregulowanie zadłużenia bez nadwyrężania budżetu rodzinnego.